پيوندها

اخبار
ورود کاربر
نام کاربری :
کلمه عبور :
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
ثبت نام

اوقات شرعي
اخبار جديد

اخبار جديد

 

پايش شهري در آموزش سوانح(دریافت مطلب)

سومین جلسه شورای راهبردی تفاهم نامه سه جانبه میان پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی، کمیسیون ملی یونسکو و شهرداری همدان (دریافت خبر)

-----------------------

طرح سلسله كارگاه هاي  علمي- آموزشي درس آموخته هاي زلزله ازگله كرمانشاه و اجراي طرح جامع مدیریت بلایای طبیعی استان كرمانشاه در جلسه ستاد بازسازي مناطق زلزله زده  استان كرمانشاه(دریافت خبر)

تفاهم نامه هاي منعقد شده ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با دانشگاه ها، كرسي هاي يونسكو و قطب هاي علمي كشور

  1. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با كرسي يونسكو در آموزش سلامت ، مركز تحقيقات ايمونولوژي، آسم و آلرژي دانشكده علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني دانشگاه تهران
  2. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با كرسي يونسكو در آموزش مهندسي،دانشكده فني دانشگاه تهران
  3. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با  كرسي يونسكو در زمينه توسعه انرژي هاي جايگزين، دانشكده انرژي و محيط زيست، دانشگاه آزاد اسلامي   واحد علوم و تحقيقات
  4. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با  قطب علمي  برنامه ريزي روستايي دانشگاه تهران
  5. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با  دانشگاه صنعتي  مالك اشتر
  6. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با  دانشگاه علامه طباطبايي
  7. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده   و  دانشگاه شيراز  مركز ‍  پژوهش هاي علوم جوي و اقيانوسي
  8. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي با  قطب علمي   تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي
  9. تفاهم نامه همكاري  علمي، پژوهشي و آموزشي  ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي انجمن جغرافيا و برنامه ريزي روستايي ايران-دانشگاه تهران
  10. تفاهم‌نامه گسترش همکاری بین کمیسیون ملی یونسکو، شهرداری همدان و پژوهشکده سوانح‌ طبیعی و کرسی یونسکو در زمینۀ مدیریت بلایای طبیعی

انعقاد تفاهم‌نامه همكاري علمي، پژوهشي و آموزشي ميان پژوهشکده، كرسي يونسكو در مديريتطبيعي و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي

به گزارش روابط عمومي، پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي در تاريخ 25/03/95 تفاهم‌نامه‌اي با هدف بهره‌گیری از امکانات علمی، تخصصی، تجهیزاتی و ارتقاء مطالعات و طرح‌های پژوهشی و آموزشی به منظور در حوزه پدیده تغییر اقلیم و سوانح و پيامدهاي ناشی از آن منعقد نمودند. 

بر اين اساس و با توجه به جهانی بودن پدیده تغییر اقلیم و آسیب‌های ناشی از آن، لزوم توجه جدی به این موضوع چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای و جهانی ضروری است. اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر در اقلیم و منابع آب کشور رخ داده و آثار آن با گرم شدن هوا، کاهش نزولات، خشکسالی‌های متناوب و رواناب رودخانه‌ها کاملا محسوس است، نشان می‌دهند که کاهش منابع آب کشور و تغییر اقلیم باید به عنوان یک اصل پذیرفته شود. نتایج تحقیقیات و مطالعات ملی و بین‌المللی نیز چشم انداز نگران کننده‌ای را برای آینده کشور پیش‌بینی کرده‌اند.

براساس این تفاهم نامه قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي با پژوهشکده سوانح طبیعی برای  طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مرتبط و نیز در طرح های پژوهشی، مطالعاتی، آموزشی در حوزه های فنی، مهندسی و مدیریتی با یکدیگر همکاری مشترک خواهند داشت . همچنین برگزاری و پشتیبانی همایش‌ها، سمینارها، گردهمایی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های علمی تخصصی با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و اسناد و مدارک علمی و کتابخانه‌ای ، آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی ، همکاری در زمینه کرسی های یونسکو از طریق مبادله اساتید ، انتشار کتب، مجلات و مقالات علمی حاصل از نتایج طرح‌های مشترک در زمینه‌های اقليم و پديده‌هاي حوزه فراگير آن و همچنين شبکه سازی و تبادل اطلاعات ،  اجرای پروژه های پایلوت و کوچک ، بالا بردن اطلاعات علمی و عملی دانشجویان مرتبط در بازدیدهای میدانی از آزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی و استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه‌های مورد نیاز در مراکز آموزشی، تبادل تجارب و استفاده از توان اساتید و کارشناسان، منابع و اطلاعات علمی، تجهیزات و امکانات از دیگر موضوعات مورد تفاهم میان طرفین بوده است.

گزارش جلسه سخنراني و نشست تخصصي 

سالروز زلزله بم(روز ايمني و كاهش اثرات بلاياي طبيعي) 

در اين  نشست (مورخ 05/10/1395) كه به مناسبت سالروز زلزله بم، روز ايمني و كاهش اثرات بلاياي طبيعي، توسط كارگروه مقاوم سازي و بازسازي و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي در محل پژوهشكده سوانح طبيعي برگزار گرديد، سخنرانان علمي در سه موضوع تخصصي الف) درس هاي آموخته شده از سوانح طبيعي(بويژه زلزله)، ب) كاهش خطرپذيري لرزه اي سازه ها و ج) بررسي اثرات ساختگاهي، شناسايي و بهسازي خاكهاي مسئله دار،آخرين يافته هاي علمي و پژوهشي و درس آموخته هاي محورهاي مذكور را ارائه و در اختيار متخصصين، كارشناسان و مدعوين قرار دادند.  چكيده محورهاي مطروحه در اين جلسه سخنراني و نشست تخصصي به شرح ذيل ارائه گرديده است؛

 

lسخنراني اول: درس هاي آموخته شده از سوانح طبيعي؛ ارائه توسط مهندس سيدعباس جزايري رئيس پژوهشكده سوانح طبيعي (بويژه زلزله)

  بسياري از مردم هنگامي كه يك سانحه رخ مي دهد، به اين مسأله پي مي برند كه سوانح واقعاً مي توانند رويدادهاي خطرناكي باشند و ضرورت انجام اقدامات پيشگيرانه را براي آينده در مي­يابند. هرچند اين تصميم با گذشت زمان كمرنگ شده و رو به فراموشي مي رود و همواره تصور مي شود كه جامعه و يا سيستم ها كاملاً امن و ايمن است. اين نوع تفكر باعث مي شود كه خسارات وارده به جامعه، ناشي از وقوع سوانح، بسيار تشديد شود. 

لذا برگزاري نشست هاي تخصصي و انتقال درس هاي آموخته شده از زلزله و ساير سوانح طبيعي گذشته به نسل­ هاي آينده و نيز طرح موضوعات تخصصي و انتقال تجربيات درس هاي آموخته شده امري ضروري است.

lسخنراني دوم: كاهش خطرپذيري لرزه اي سازه ها؛ ارائه توسط مهندس مرتضي جعفري، مدير گروه پژوهشي مقاوم‌سازي و بازسازي سازه ها

با توجه به اهميت موضوع كاهش خطرپذيري لرزه اي، اولويت هاي اقدام، اهداف و شاخص هاي ارزيابي اقدامات در اين زمينه ارائه گرديد. در ادامه سخنراني عنوان گرديد، كاهش خطرپذيري مجموعه تلاشهایی است برای جلوگیری از تبدیل خطرات به بلایا و یا در صورت وقوع بلایا، کاهش دامنه تأثیر و خسارات آنها و در برنامه کاهش خطرپذیری هدف افزایش توان بازگشت جامعه و سیستم به وضعیت مطلوب است. به منظور دستیابی به این هدف لازم است این هدف در سه مرحله تحقق یابد؛ الف) کاهش احتمال خرابی، ب) کاهش اثرات ناشی از خرابی و ج) کاهش زمان لازم جهت جبران خرابی.

الف) کاهش احتمال خرابی

کلیه فعالیتهای انجام شده جهت جلوگیری از خرابی رده عمومی ساختمان­ها، ساختمان­های مهم ، مراکز امدادرسانی و ملی، شریانهای حیاتی است.

ب) کاهش اثرات ناشی از خرابی

در مرحله دوم از هدفگذاری کاهش خطر­پذیری لازم است تا با طراحی و اتخاذ تدابیر مناسب، از گسترش سلسله­وار خرابی و افزایش ابعاد آن جلوگیری به عمل آید.

مهمترین گام در کاهش اثرات ناشی از خرابی و کاهش دامنه نفوذ خرابی، اصلاح و طراحی سیستم پاسخ سریع به حادثه است.

ج) کاهش زمان لازم جهت جبران خسارت

منظور از این قسمت، اعمال تمهیدات و مجموعه اقداماتی است که پس از سپری شدن دوره بحرانی بلا یا حادثه، به منظور بازگرداندن سطح جامعه به شرایط قابل قبول(و نه الزاماً شرایط اولیه)اعمال می­شود.

در مطالعات کاهش احتمال خطر باید توجه ویژه­ای معطوف بررسی و شناخت امکانات و شیوه­های تأمین اعتبارات لازم و اولویت­بندی فعالیتها گردد.

lسخنراني سوم: اثرات ساختگاهي، شناسايي و بهسازي خاك هاي مسئله دار؛ ارائه توسط پژوهشگران گروه پژوهشي مقاوم‌سازي و بازسازي سازه ها ( مهندس سيد مهدي غزنوي و مهندس علي صداقت)

 

 درساليان اخير رشد سريع ساخت و ساز بدون رعايت مسائل زمين شناسي و ژئوتکنيکي مشکلات فني و مهندسي زيادي را به همراه داشته است که از جمله مي­توان به ريزش ويا ترک خوردگي ساختمان­ها، نشست ناهمگون در ابنيه، بالا آمدن سطح آب زيرزميني كه مشکلاتي را براي پي ساختمانها به وجود مي­آورد، عدم توجه وتشخيص گســلها وپتــانسيل لــرزه­خيزي آنها در هنگام تعريف شهرهاي جديد و قرارگيري پروژه­هاي عمراني در حريم و محل گسلها ،عدم دقت به مکان دفن زباله هاي شهري و استقرار شهرکها روي خاکهاي مسئله دار و مشکلات فراوان ديگري از اين قبيل که اطلاع از خصوصيات زمينشناسي و ژئوتکنيکي محل انجام پروژه را امري اجتناب ناپذير مي سازد.

   از طرف ديگر توجه به بهسازي، تثبيت و مقاوم­سازي ساختگاه سازه­هاي موجود و ابنيه فني مستقر بر روي خاكهاي ضعيف و يا مسئله­دار به منظور تأمين پايداري و بهبود مقاومت اين قبيل خاكها، بسيار مطرح است. 

در اين سخنراني ويژگيهاي انواع خاكهاي مسئله دار، روشهاي شناسايي وارزيابي آنها، محيط­ هاي تشكيل اين خاكها، گسيختگي سازهها وابنيه فني مستقر بر روي اين قبيل خاكها و روشهاي تثبيت و بهسازي آنها مورد بحث و بررسي قرار گرفت. با توجه به شناسايي ويژگيها و تحقيق و پژوهش در روش­هاي بهسازي خاكها، اصول كلي، ويژگيها و محدوديت­ها هر يك از روش هاي بهسازي و ملاحظات اقتصادي آن ها به منظورانتخاب گزينه مناسب بهسازي به تفكيك انواع خاكهاي مسئله دار، ارائه گرديد. 

گزارش برگزاري نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­های مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها»

نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­ه ای مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها » همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی، در روزهای چهارشنبه و پنج­شنبه مورخ 19 و 20 مهرماه 1396 در محل سالن جلسات ستاد مدیریت بحران ‌شهرداري منطقه 6 تهران واقع در پارک لاله؛ و توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، دبیرخانه کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی، کارگروه آموزش، کارگروه مقاوم سازی و بازسازی سازه­های کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و با مشارکت کمیته ملی زمین و ژئوپارک­های کمیسیون ملی یونسکو جمهوری اسلامی ایران برگزار گرديد.

آگاهی و آمادگی جوامع انسانی در برابر سوانح طبیعی و غیرطبیعی یک امر حیاتی و ضروری در کاهش اثرات مخرب سوانح می­باشد،که نیازمند مشارکت و تداوم همکاری­های برنامه ریزی شده و منسجم در تمامی سطوح محلی، ملی و منطقه­ ای است.
13اکتبر برابر با 21 مهر روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی است. با توجه به دومین هدف سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح مبنی بر کاهش چشمگیر تعداد افراد متاثر از سوانح در سطح جهانی شعار امسال این روز «خانه ایمن و پیشگیری از آوارگی بعد از سانحه» تعیین شده است. در سال های اخیر ایمن سازی شهرهای کشور در برابر حوادث و سوانح غیر مترقبه مورد توجه قرار گرفته است. مدیریت شهری در سرتاسر کشور ناگزیر است برای کاهش اثرات بلایای طبیعی در شهرها، از کارایی بسیار بالایی برخوردار باشد و آن را با گذشت زمان افزایش دهد؛ همچنین، همواره روش های مدیریت و فناوری های موجود را به ویژه در مورد ایمن سازی خدمات تأسیسات و ساختمانهای شهر بهبود بخشد و به هنگام نماید.
ابعاد وسیع خسارات و تلفات ناشی از بلایای طبیعی در شهرهای گوناگون جهان سبب شده است پژوهش های کاربردی گسترده ای در زمینه بهینه کردن ایمن سازی شهرها انجام گیرد. از سوی دیگر، روش های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی شهرها، افزایش کارایی روش های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی شهری را ضرورت بخشیده است

بنابراین آشکار است که پژوهش های کاربردی در امور مربوط به ایمن سازی شهرها در برابر بلایای طبیعی سبب افزایش ابتکارات در طراحی ها و یافتن بهترین سیاست ها و کارآترین و با صرفه ترین روش ها و فناوری­ها خواهد شد. برای دستیابی به این هدف، گنجاندن برنامه های کاهش آسیب پذیری شهروندان و جامعه که در معرض مخاطرات و بلایای طبیعی هستند در طرح های توسعه شهری ضرورت دارد. در این هفته تمامی مراکز علمی، اجرایی و دست­اندرکاران مقابله با سوانح سعی در ارائه دستاوردهای خود به منظور ارتقاء سطح آگاهی و هم­افزایی جامعه را داشته و تلاش می­کنند تا اقدامات کارآمدی در راستای کاهش خسارات و تلفات ناشی از سوانح انجام دهند. به همین منظور پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی با برگزاری نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­ه ای مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها » تلاش می­نماید سهمی تاثیر گذار در این امر خطیر داشته باشد.

در این نشست تعدادکثیری از مسئولین و دست­اندرکاران حوزه مدیریت بحران، متخصصین و کارشناسان دستگاه­های اجرایی کشور حضور داشته و از مباحث علمی و تخصصی آن که توسط اساتید و مدعوین ارائه گردید بهره­ مند شدند. در این نشست ابتدا جناب آقای مهندس جزایری ضمن خوش­آمد گویی به معرفی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی پرداختند و فعالیت­های آنها را تشرح نمودند. سپس سرکار خانم دکتر گزانی مدیر گروه علوم طبیعی و دبیر کمیته ملی زمین و ژئوپارک­های کمیسیون ملی یونسکو جمهوری اسلامی ایران در مورد اهداف و عملکرد کمیسیون ملی یونسکو در راستای توسعه فعالیت­های آموزشی و پژوهشی علوم زمین در سطح ملی، منطقه­ ای و بین­ المللی در جهت تعیین راهکارهای موثر برای رویارویی و کاهش ریسک بلایای طبیعی سخنرانی نمودند. در ادامه اساتید نشست، سخنرانی تخصصی خود را به شرح زیر ارائه کردند.

جناب آقای دکتر قیطانچی استاد برجسته و پیشکسوت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در رابطه با خصوصیات زمین لرزه­های مخرب فلات ایران مطالب خود را بیان نمودند. 

سپس جناب آقای مهندس جعفری مدیر کارگروه مقاوم سازی و بازسازی سازه­های کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی در رابطه با مدیریت کاهش خطرپذیری زلزله و آسیب­پذیری و عملکرد لرزه­ای سازه­ها مطالبی را ارائه نمودند. در سخنرانی آخر نیز جناب آقای دکتر قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در موضوع بررسی تغییرات آیین­نامه­های طراحی ساختمانها در برابر زلزله مطالبی را بیان نمودند.

گزارش برگزاري سمینار آموزشی « مدیریت خطر پذیری سوانح طبیعی»
در پنجمین دوره کشوری توان­افزایی سرپرستان شبانه روزی دانشگاه فرهنگیان
استان آذربایجان شرقی – تبریز
سمینار آموزشی«مدیریت خطر پذیری سوانح طبیعی» در پنجمین دوره کشوری توان­ افزایی سرپرستان شبانه روزی دانشگاه فرهنگیان، در روز دوشنبه مورخه 20/06/1396 و در محل سالن جلسات پردیس دخترانه فاطمه ­الزهرا (ع) دانشگاه فرهنگیان واقع در استان آذربایجان شرقی شهر تبریز توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، کارگروه آموزش کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و معاونت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان برگزار گرديد.

 
با توجه به ضرورت دستیابی به ایمنی پایدار در مراکز آموزشی از طریق کاهش ریسک بروز بحران‌های طبیعی، بهبود وضعیت و ارتقاء سطح آمادگی و پاسخ موثر به سوانح و حوادث در محیط­های تجمع انسانی به ویژه فضاهای آموزشی و خوابگاهی، همراه با حفظ و صیانت از دانشجو معلمان و ارتقای سطح ، بهره‌مندی از محیط آموزشی مطلوب و ایجاد محیط‌های کاری بدون آسیب و آلاینده زیست‌محیطی و در نهایت تحقق اسناد بالادستی دانشگاه، برنامهراهبردی دانشگاه فرهنگیان، سند چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، منویات مقام معظم رهبری و اسناد بین المللی کاهش خطر پذیری، دوره مذکور با حضور معاون محترم طرح و برنامه و توسعه منابع دانشگاه فرهنگیان جناب آقای دکتر خاکی، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی جناب آقای مهندس سید عباس جزایری، معاون محترم دانشجویی دانشگاه فرهنگیان سرکار خانم دکتر علی­نژاد و سایر مقامات و مسئولین دانشگاه آغاز گردید.
این دوره آموزشی پیرو تفاهم نامه مشترک فی­مابین پژوهشکده سوانح طبیعی و دانشگاه فرهنگیان به منظور، انتقال تجربیات و آشنایی با اسناد جهانی کاهش خطرپذیری در زمینه برگشت پذیری و تاب آوری مراکز آموزشی در معرض سوانح و حوادث و کاهش اثرات ناشی از سوانح  و حوادث برگزار شده و در این دوره موضوعات زیر توسط اساتید ارائه گردید:
1-    معرفی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی
2-    تاریخچه مدیریت سوانح در کشور و درس­های آموخته شده از سوانح مهم اتفاق افتاده در چند ده اخیردر کشور
3-    اشاره به محورهای مورد نظر همکاری مشترک در تفاهم نامه فی مابین پژوهشکده سوانح طبیعی و  دانشگاه فرهنگیان
4-    مروری براسناد جهانی کاهش خطر پذیری و الویت­های سند جهانی سندای
5-    تعاریف: برگشت­پذیری، کاهش خطرپذیری و مدیریت کاهش خطرپذیری  
6-     مدیریت شرایط اضطراری (اهداف- ویژگی­ها – انواع و....)
7-    تقسم بندی شرایط اضطراری
8-    دستورالعمل هاي آمادگي و واکنش اضطراري
9-    پياده‏سازي مدیریت شرایط اضطراري
10-                        اقدامات و فعالیتهای دانشگاه فرهنگیان در حوزه مدیریت شرایط اضطراری
11-                        اهداف و ماموریت­های اصلی مدیریت خطرپذیری سازه­ها
12-                        شناسایی عوامل خطرآفرین در ساختمان­های آموزشی، خوابگاه­های دانشجویی و سایر فضاهای دانشگاه فرهنگیان
13-                        نحوه ارزیابی آسیب پذیری
گزارش برگزاري دوره آموزشی تبین مفاهیم و عملیاتی کردن سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح در شهر همدان
دوره آموزشی«تبین مفاهیم و عملیاتی کردن سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح» همزمان با آیین افتتاح اتاق فکر تاب­آوری شهرداری همدان، در روز سه شنبه مورخه 31/05/1396 و در محل سالن جلسات اداره مدیریت بحران ‌شهرداري همدان توسطمديريت آموزش‌هايكوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، کارگروه آموزش کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و شهرداری همدان  برگزار گرديد.
با توجه به ضرورت دستیابی به توسعه پایدار شهری از طریق کاهش ریسک بروز بحران‌های طبیعی، بهبود وضعیت و نیز توسعه شهرهای کشور همراه با حفظ و صیانت از نیروی انسانی و ارتقای سطح سلامت جامعه، بهره‌مندی از محیط زیست مطلوب و ایجاد محیط‌های کاری بدون آسیب و آلاینده زیست‌محیطی و در نهایت تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، منویات مقام معظم رهبری و اسناد بین المللی کاهش خطر پذیری، دوره مذکور با حضور معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استان جناب آقای مهندس عراقی، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی جناب آقای مهندس سید عباس جزایری، دبیر کل محترم کمیسیون ملی یونسکو جناب آقای دکتر نصیری قیداری، شهردار محترم همدان جناب آقای رسولی، اعضاء محترم شورای اسلامی شهر همدان و سایر مقامات و مسئولین استان آغاز گردید.
 

این دوره آموزشی پیرو تفاهم نامه مشترک فی­مابین پژوهشکده سوانح طبیعی، کرسی مدیریت بلایای طبیعی یونسکو،کمیسیون ملی یونسکو در ایران و شهرداری همدان و به منظور انتقال تجربیات و آشنایی با اسناد جهانی کاهش خطرپذیری در زمینه برگشت پذیری و تاب آوری شهری و کاهش اثرات ناشی از سوانح  و حوادث برگزار شده و در این دوره موضوعات مرتبط با مدیریت و کاهش خطر پذیری، ارتباط توسعه با موضوع کاهش خطر پذیری، نقش و وظایف مدیریت شهری در حوزه تاب آوری شهرها در برابر سوانح و حوادث، انتقال ریسک در سوانح شهری و همچنین مدیریت مهندسی و بازگشایی معابر پس از زلزله­ های شهری ارائه گردید.

گزارش برگزاری کارگاه تخصصی توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران:

 در دهه هاي گذشته با توجه به  مهاجرت روستاييان به مناطق شهري با هدف يافتن شغل و كسب درآمد، مناطق روستايي  در ايران با ناپايداري مشخصي مواجه شده است. بطوريكه يكي از اولويت هاي دولت هاي مستقر در ايران در سال هاي اخير با تاكيد بيشتري بر برنامه‌ريزي با هدف مهاجرت معكوس و بازگشت روستاييان تدوين گرديده است. نمود اين برنامه‌ريزي‌ها را مي توان در برنامه ششم توسعه،‌ سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي و ... در جهت بازگرداندن پايداري به مناطق روستايي به وضوح مشاهده كرد. با اين حال عملياتي شدن برنامه‌هاي ياد شده با رويكرد توسعه‌اي در مناطق روستايي نيازمند زيرساخت‌ها و پيش‌شرط‌هاي مشخصي است كه هنوز به طور كامل در كشور ما محقق نگرديده است. عدم مديريت يكپارچه در برنامه‌ريزي و ضعف در رويكردهاي عملياتي پايدار، مشكلات و مسائل مربوط به مديريت منابع آب،‌ عدم حمايت از شركت هاي خصوصي براي ايجاد اشتغال در مناطق محروم،‌ نبود فن‌آوري‌هاي نوين در اين مناطق و عدم آموزش روستاييان در اين زمينه، ناپايداري مناطق روستايي و آسيب‌پذيري بالاي آنها در برابر رخداد حوادث غيرمترقبه و ... از جمله مسائلي است كه توسعه پايدار اين مناطق را با مشكل مواجه نموده است.  بر اين اساس پژوهشكده سوانح طبيعي با توجه به رسالتي كه بر دوش دارد، و با همكاري كميسيون ملي يونسكو در جمهوري اسلامي ايران به ارائه كارگاه يك روزه اي با هدف شناسايي مسائل و يا موانع موجود مشكلات بر سر راه توسعه اقتصادي در مناطق روستايي و ارائه راهكارهاي عملي در زمينه كاهش مسائل ياد شده پرداختند كه شرح فعاليت هاي صورت گرفته در كارگاه مربوطه در ذيل ارائه گرديده است.

این کارگاه که با هدف معرفی برنامه های تاب آوری و توسعه ای در مناطق روستایی ایران ارائه گردید، با حضور اساتید مختلف از مراکز دانشگاهی، مدیران داخلی  بین المللی کمیسیون ملی یونسکو و مدیران و معاونین وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، دانشجويان، صاحبنظران و علاقمندان اين حوزه در 26 مرداد ماه 1396 در محل سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي مزين شد. با توجه به اهمیت مباحث مطرح شده و اولویت در این کارگاه، توسعه اقتصادی در مناطق روستایی به عنوان هدف و دستاورد نهایی این کارگاه مدنظر قرار گرفت. بر این اساس مباحث مطرح شده از مبانی توسعه پایدار و به طور خاص توسعه اقتصادی در تقابل با مخاطرات تهدید کننده در مناطق روستایی و کاستی های موجود در برنامه ریزی در زمینه یاد شده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. بر اساس برنامه تدوين شده، کارگاه "توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران"، از ساعت 08:30 صبح، طبق برنامه تدوین شده با پذیرش شرکت کنندگان کارگاه کار خود را آغاز نمود. پس از آن، راس ساعت 09:15 دقیقه صبح و با تشریف فرمایی مقامات مسوول و شرکت کنندگان در سالن برگزاری کارگاه و سپس با قرائت کلام ا... مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران کارگاه رسما کار خود را آغاز نمود. سخنرانان افتتاحیه این کارگاه جناب آقای مهندس جزایری، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و سرکار خانم دکتر گزانی، مدیر محترم گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران بودند.

 

پس از پایان مراسم افتتاحیه و پذیرایی میان وعده از میهمانان و شرکت کنندگان در کارگاه، بخش علمی کارگاه با سخنرانی جناب آقای دکتر افراخته، استاد تمام گروه جغرافیای دانشگاه خوارزمی آغاز گردید. مباحث ارائه شده توسط ایشان با تاکید بر بایسته های توسعه اقتصادی در مناطق روستایی ارائه شد. بر اساس نظر ايشان، مباحثی همچون پایین بودن سرانه آموزش، عدم برنامه ریزی و نظارت مدون از جمله کاستی های موجود به عنوان مشكلات مربوط به عدم توسعه يافتگي در مناطق روستايي ايران معرفي شد. سخنران دوم این کارگاه تخصصی سرکار خانم استرکوئیش لاروش، رئيس مدیر منطقه ای کمیسیون یونسکو در ایران بودند که با ارائه سخنرانی خود با عنوان"مدیریت پایدار منابع طبیعی برای توسعه اقتصادی در مناطق روستایی" به زبان انگلیسی (و با برگردان همزمان مترجم به زبان فارسی) بر غنای علمی این جلسه افزودند. سخنرانی ایشان در کنار اشارات مهمی به استفاده نادرست کشورهای در حال توسعه بویژه ایران از منابع طبیعی و ارائه ظرفیت های بالای ایران در ارتقاء سطح توسعه اقتصادی مناطق روستایی معطوف گردیده بود. سخنران سوم این کارگاه جناب آقای مهندس مفضلی، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی، نیز در ادامه مباحث ارائه شده به بیان تاب آوری اقتصادی مناطق روستایی و رویکردهای نوین برنامه ریزی توسعه ای در این مناطق پرداختند. در ادامه و با رسیدن زمان کارگاه به ساعت نماز و ناهار، در ساعت 13 برنامه علمی کارگاه به مدت یک ساعت متوقف و مجددا از ساعت 14 ادامه سخنرانی‌ها آغاز گردید. در ابتدای قسمت سخنرانی های علمی  آموزشی در قسمت بعدازظهر، جناب آقای دکتر گرکانی مدیرکل تحقیقات بنیاد مسکن، به ارائه دستاوردهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه ساخت و ساز، مقاوم سازی و تقویت کالبد روستاها پرداختند. سخنران آخر کارگاه تخصصی "توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران"، جناب آقای مهندس علی ساکت، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی ایران بودند که با بیان چرایی نياز به توسعه اقتصادی مناطق روستایی مباحث خود را آغاز نمودند. در سخنرانی ایشان همچنین ظرفیت های تولید و اشتغال در ابعاد مختلف (کشاورزی، صنعتی، توریسم، انرژی های نو و ...) مورد بحث قرار گرفت و در انتها، با ارائه رویکردهای نوین برنامه ریزی توسعه اقتصادی مناطق روستایی در کشورهای مختلف جهان به معرفی راهکارهای کارآمد توسعه اقتصادی در مناطق روستایی ایران با رویکرد بومی پرداخته شد. قسمت پایانی کارگاه نیز با ارائه پنل تخصصی پرسش و پاسخ با عنوان "رویکردهای نوین توسعه اقتصادی مناطق روستایی و اقتصاد مقاومتی" با حضور مسوولین دو وزارتخانه کشور و جهاد کشاورزی (جناب آقای دکتر زیارتی نصرآبادی مدیرکل توسعه روستایی سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور و جناب آقای مهندس موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران معاونت برنامه ریزی و توسعه وزارت جهاد کشاورزی) و حضور نماینده سازمان میراث فرهنگی، جناب آقاي دكتر پورحسيني با هدایت سرکار خانم دکتر گزانی، مدیر گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی با ارائه دیدگاه های حاضرین در پنل و پرسش و پاسخ شرکت کنندگان به شكلي شايسته و با ارائه رويكردهاي عملي در اين زمينه برگزار گرديد.  

 

ارائه شايسته و پرمحتواي اين كارگاه با زحمات افراد زيادي به بار نشست كه لازم است از افرادي كه سهم بيشتري در برگزاري اين كارگاه داشتند، تشكر ويژه به عمل آوريم: از جناب آقای دکتر قیداری ریاست محترم کمیسیون ملی یونسکو در ایران که زحمات زیادی را در زمینه برگزاری مشترک این کارگاه با پژوهشکده سوانح طبیعی ایران، متقبل گردیدند. از سرکار خانم دکتر گزانی، مدیر گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران که علاوه بر ايراد سخنراني در مراسم افتتاحيه و هماهنگی در برگزاری کارگاه، ریاست پنل ارائه شده در این کارگاه را نیز به عهده داشتند. با تشکر از جناب آقای مهندس جزایری ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و رئیس کمیته بلایای طبیعی در کمیسیون ملی یونسکو در ایران؛ از جناب آقای مهندس علی ساکت، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی و مدیر کارگروه تاب آوری و توسعه پایدار در کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح طبیعی که مسوولیت برگزاری این کارگاه را به عهده داشتند؛ از سرکار خانم مریم صدقی، دبیر کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح طبیعی ایران؛ از جناب آقای مهندس مفضلی، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی ایران و عضو کارگروه تاب آوری و توسعه پایدار در کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح طبیعی و همچنین از زحمات بی دریغ سرکار خانم مهندس مینا بهزاد مسوول دبیرخانه کارگاه و عضو کارگروه تاب آوری و توسعه پایدار در کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح کمال تشکر و قدردانی را داریم.

امید است برگزاری این کارگاه گامی موثر در هم افزایی علمی سازمان های شرکت کننده  و مسوول در برطرف نمودن مشکلات مناطق روستایی در ایران و توسعه این مناطق بوده و ثمره اين همكاري ها، راهگشاي توسعه اقتصادي پايدار در اين مناطق باشد. بر این اساس قطعنامه ای نيز مبتنی بر بندهای مورد تاکید در این کارگاه برای نیل به اهداف یاد شده، تهیه و به سازمان های شرکت کننده در این کارگاه اعطا خواهد شد تا به عنوان سندی مشترک برای هم اندیشی، برنامه ریزی و اجرای برنامه های عملیاتی در تحقق توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران مورد استفاده قرار گيرد، انشاء ا

 

قطعنامه پاياني كارگاه توسعه اقتصادي مناطق روستايي در ايران
 
 25 مرداد ماه 1396

با ياري خداوند كارگاه تخصصي توسعه اقتصادي مناطق روستايي که با هدف معرفی برنامه های تاب آوری و توسعه ای در مناطق روستایی ایران ارائه گردید، با حضور اساتید مختلف از مراکز دانشگاهی، مدیران داخلی  بین المللی کمیسیون ملی یونسکو و مدیران و معاونین وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، دانشجويان، صاحب‌نظران و علاقمندان اين حوزه در 25 مرداد ماه 1396 در محل سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي مزين شد.

 ضمن تشكر و سپاس ويژه از شركت كندگان و ارائه‌دهندگان سخنراني ها در اين كارگاه و نيز با ابراز امتنان از تلاش‌ها و زحمات كميته‌هاي علمي و اجرايي برگزاركننده‌ي همايش، و با قدرداني از حمايت‌ها و مساعدت‌هاي بي‌دريغ مسئولين در برگزاري هرچه بهتر اين كارگاه اهم نقطه نظرات و پيشنهادات ارائه شده در كارگاه كه با عنوان اصول بيانيه كارگاه تخصصي توسعه اقتصادي مناطق روستايي در ايران، مورد تصويب و تاكيد شركت كنندگان قرار گرفت،‌ به شرح زير اعلام مي‌گردد:

 ۱- تاكيد بر تعريف و شناخت راهكارهاي نوين در توسعه اقتصادي مناطق روستايي در ايران با رويكرد توسعه پايدار و بر مبناي سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي. لذا شايسته است مسئولين در تعريف و تبيين جايگاه اين مبحث توجه ويزه مبذول دارند.

۲- با توجه به تحولات اقتصادي و اجتماعي كشور و  با عنايت به توجه به رويكردهاي نوين در اين حوزه لازم است ارائه مباحث تخصصي در اين زمينه با جزئيات بيشتر به صورت ارائه رشته هاي دانشگاهي در مقاطع مختلف و يا كارگاه هايي با ديدگاه هاي تخصصي تر در اين زمينه تداوم يابد تا رويكرد صحيح و دقيقي در اين مقوله براي عملياتي نمودن برنامه هاي سازگار در زمينه توسعه اقتصادي در مناطق روستايي تدوين گردد.

 3- تاكيد جدي بر آموزش مهارتهاي حرفه اي به دانشجويان رشته هاي مرتبط در محيط هاي آموزشي مورد نياز به منظور افزايش كفايت حرفه اي فارغ التحصيلان و اجتناب از محدود شدن به آموزش هاي نظري صرف.

 4- با توجه به ماهيت بين رشته اي بودن اين تخصص و كمبود فعلي استاد در اين حوزه تاكيد بر استفاده از تيم هاي آموزشي متشكل از تخصص هاي مورد نياز در اجراي برنامه هاي آموزش.

 5- بومي سازي رويكردهاي توسعه اقتصادي و تدوين برنامه هاي تاب آوري اقتصادي مبتني بر سياست هاي كلي نظام و رويكردهاي نوين ارائه شده در كشورهاي توسعه يافته و يا در حال توسعه براي ارتقاء سطح اقتصادي در مناطق روستايي و كمك به ساكنان اين مناطق در ايجاد كسب و كار و افزايش رونق اقتصادي در اين مناطق.

6- محيا نمودن شرايط براي ورود عملي و راهگشا براي روستاييان مهاجرت نموده و شركت هاي خصوصي علاقمند به مباحث توسعه اقتصادي و آماده نمودن زيرساخت هاي لازم براي عملي شدن برنامه هاي توسعه اقتصادي در اين مناطق.

 7- تاكيد بر متناسب سازي؛ سامان دهي طرح هاي پژوهشي اعم از رساله هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي و طرحهاي تحقيقاتي عملياتي پژوهشگران بر اساس نيازهاي مربوطه در حوزه توسعه اقتصادي مناطق روستايي.

8- ايجاد تشكل ها و كميته هاي تخصصي بين سازماني در زمينه تدوين برنامه ها،‌ راهكارها و رويكردهاي نوين مورد نياز براي توسعه اقتصادي مناطق روستايي و تعامل با سازمان هاي درگير در اين بحث و هم افزايي و سازماندهي امكانات كشور در زمينه تحقق اين هدف.

 9- تلاش در جهت راه‌اندازي مجلات علمي- پژوهشي و تاكيد بر توسعه و ارتقاي كيفي و كمي مجلات علمي پژوهشي در اين حوزه.

 10- ارائه برنامه هاي مدون در زمينه ظرفيت سنجي افراد ساكن در مناطق روستايي و تدوين رويكردهاي نوين در خصوص بازاريابي داخلي و خارجي با توجه به پتانسيل موجود در توليد محصولات با كيفيت.

11-  مشاركت با سازمان هاي بين المللي در زمينه ارائه راهكارهاي نوين در خصوص الگوسازي رويكردهاي عملياتي اتخاذ شده در كشورهاي توسعه يافته در خصوص توليد كار و اشتغال در مناطق روستايي.

12- تاكيد بر توسعه تنوع شغلي در ايران و بويژه در مناطق روستايي با توجه به ظرفيت هاي موجود در اين مناطق و ارائه راهكارهاي نوين درتوسعه پايدار صادرات محصولات كشاورزي، توجه به مساله مديريت منابع آب، توسعه صنعت گردشگري، برنامه ريزي در زمينه توسعه صنايع تبديلي، استفاده از انرژي هاي نو با توجه به تنوع اقليمي در ايران، گسترش كارامد مبحث دام و طيور و ارائه راهكارهاي نوين در اين زمينه، تدوين برنامه هاي سازگار با محيط هاي روستايي مختلف در زمينه ايجاد كسب و كار و تبديل روستاها به مناطق مولد در كشور.

13- ارائه طرح هاي تاب آوري در زمينه مواجهه با سوانح طبيعي و افزايش ايمني مناطق روستايي در برابر رخداد اين سوانح و برنامه ريزي مدون در زمينه نحوه خدمات دهي به روستاييان در خصوص برآورده نمودن نيازهاي اوليه از جمله آب، ‌برق،‌ گاز و ... به عنوان عوامل موثر در تشديد مهاجرت روستاييان به مناطق شهري

14- مطالعه،‌ تحقيق و بررسي در زمينه نحوه حمايت هاي موثر و مناسب دولت از روستاييان براي ارتقاء سطح توسعه اقتصادي و ايجاد كسب و كار پايدار در اين مناطق.

15-  توافق و تاكيد بر برگزاري كارگاه هاي توسعه اي با رويكرد ياد شده براي ارتقاء سطح زندگي و توسعه اقتصادي در مناطق روستايي.

کتاب سند جهانی کاهش خطر پذیری سندای ترجمه شده توسط پژوهشکده در دو سایت به آدرس های زیر قابل رویت می باشد:(جهت مشاهده کلیک فرمائید)

1. http://www.preventionweb.net

2. http://www.unisdr.org

برگزاري  جلسه مشترك سه جانبه ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي، دفتر منطقه اي يونسكو تهران و كميسيون ملي يونسكو  با محوريت نحوه همكاري مشترك در طرح هاي آموزشي ، پروژه هاي تحقيقاتي و عملياتي كاهش خطر پذيري سوانح در ايران و كشور هاي منطقه:

مورخ 18/2/96 در محل دفتر منطقه اي يونسكو تهران، جلسه سه جانبه مشتركي با حضور سركار خانم لاروش رييس محترم دفتر منطقه اي يونسكو در تهران، سركار خانم گزاني مدير محترم علوم كميسيون ملي يونسكو و همكاران و نيز جناب آقاي سيد عباس جزايري رياست محترم پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي و معاون محترم پژوهشی و دبیر محترم یونسکو در مدریریت بلایان طبیعی برگزار گرديد.

در اين جلسه خانم لاروش بر موضوع كاهش خطر پذيري سوانح، ايمن سازي مدارس و آموزش دانش آموزان در مرحله پيش و پس از رخداد سوانح طبيعي وهمچنين نياز مبرم كشور هاي منطقه(تركمنستان، افغانستان و پاكستان) به مقوله مهم آموزش در رويارويي با سوانح پرداختند. در ادامه جناب آقاي مهندس جزايري به بيان توانمندي هاي پژوهشكده، كرسي يونسكو و مركز علمي كاربردي سوانح طبيعي پرداختند. و اهم فعاليتها در پژوهشكده را انجام طرح هاي جامع خطرپذيري ايران و كشور هاي همسايه، هشدار زمينلرزه، تاب آوري و توسعه پايدار، ارزيابي سازه هاي نا امن،  ‌طرح هاي آموزشي، ‌تحقيقاتي و عملياتي در زمينه تغييرات اقليمي به ويژه ريزگرد ها در منطقه خاور ميانه پرداختند.

 در انتها خانم لاروش بيان داشتند كه با توجه به پتانسيل بالاي پژوهشكده، كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي و مركز آموزش علمي كاربردي سوانح طبيعي، همچنين همسويي فعاليت هاي پژوهشكده با دفتر منطقه اي يونسكو تهران، با همكاري مستمر، فراگير و اثربخش در حوزه هاي آموزشي و پژوهشي همچنين اقدامات مهم در راستاي ارتقا دانش كشور هاي همسايه در زمينه سوانح از جمله تبادل اساتيد، پذيرش و آموزش دانشجويان داوطلب از كشور هاي منطقه، ميتوان ارتباط مستمر، مستحكم و هدفمندي در اين زمينه برقرار كرد.

 

اخبار

In line with implementation of the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction, the Translated Text of the Sendai Framework in Persian language was unveiled by Mr.Jahangiri the first vice-president of Iran and Mr.Rahmani Fazli the Minister of Interior

 

The translated text of Sendai Framework for Disaster Risk Reduction (SFDRR) was launched in a special ceremony held during a conference organized by the National Disaster Management Organization (NDMO) after the advent of the SFDRR (2015-2030) in Tehran, the Islamic republic of Iran 0n 25-26 November 2015

A wide range of stakeholders including representatives from various line ministries, Public and private sectors, academia, some members of Parliament, executive and scientific institutions, Industrial sector, provincial and local authorities, Practitioners and 14 National Platform working groups attended the conference        

          The conference was opened by speech of NDMO’s head Mr.Najjar of the ministry of Interior and was graced by presence of the first Vice-president of Iran, Minister of Interior and high level officials from related organizations- the Two days conference were divided in five sessions focusing on specific issues mentioned above as well as specialized workshops, an exhibition and presentations delivered by speakers on disaster risk reduction issues.

          The highlight was an event in which the Translated Text of the Sendai Framework in Persian language, a language used by some 100 million people in Iran and neighboring countries was unveiled by Mr.Jahangiri the first vice-president and Mr.Rahmani Fazli the Minister of Interior and some high level officials which received a warm welcome by the audience. This Translation is considered to become a national reference in the next fifteen years of the Sendai Framework lifetime. The Iranian National platform under the overall supervision of NDMO has translated and edited this Text with cooperation of the Natural Disaster Research Institute (NDRI) which is now available and widely disseminated for public use. The 2008 National Disaster management law is currently under revision and the legislative revision will take account of the priorities for action of the Sendai Framework.

          Enclosed we are submitting a number of photos along with a copy of PDF Sendai Framework text related to the unveiling ceremony that show the launch of the Persian language Text of Sendai Framework. We would like you kindly put this report in the UNISDR and prevention web sites which we hope will receive your kind attention.

 

بسمه تعالي

عضويت كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي پژوهشكده سوانح طبيعي در كميته ملي علوم زمين كميسيون ملي يونسكو

درجلسه مشترك كميسيون ملي يونسكو با كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي مورخ 7 مهرماه 1394 محورها و برنامه مشترك ملي و منطقه‌اي مورد بررسي و تآئيد دبيركل محترم كميسيون ملي يونسكو جناب آقاي دكتر نصيري قيداري قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل پژوهشكده سوانح طبيعي در اين جلسه اعضاي شوراي راهبردي كرسي مديريت سوانح طبيعي با همراه رئيس كرسي جناب آقاي مهندس جزايري حضور يافته و عناوين برنامه‌ها و محورهاي آموزشي و پژوهشي پيشنهادي خود را مطرح نمودند و گزارش مختصري از فعاليت‌هاي انجام گرفته را ارائه دادند.

دبيركل كميسيون ملي يونسكو ضمن ابراز خرسندي وتجليل از فعاليت هاي صورت گرفته خواستار تقويت روند رو به رشد فعاليت ها و عملكردهاي كرسي و پژوهشكده شدند. همچنين برنامه ها و محورهاي پيشنهادي پژوهشي و آموزشي با محوريت جامعه تاب آور و آموزش هاي عمومي و همگاني شهروندان و گروه هاي تخصصي در برابر ايمني سوانح و بلايا، پرتال ملي سوانح طبيعي در كشور را مورد تائيد قرار دادند و عملياتي شدن اين محورها را با نگاه و رويكرد اقتصاد مقاومتي كه لازمه پايداري، ايمني و امنيت يك جامعه است، مورد توجه قرار داده و و تآكيد نمودند.

 

 

طبق تفاهم نامه واحد علوم و تحقیقات و پژوهشکده سوانح طبیعی صورت می گیرد : آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی


  - آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی

- شبکه سازی و تبادل اطلاعات ، اجرای پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی

تفاهم نامه همکاری میان دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات و پژوهشکده سوانح طبیعی به منظور برقراری ارتباط منظم و همکاری سازمان‌یافته و با هدف بهره‌گیری از امکانات علمی، تخصصی، تجهیزاتی و ارتقاء مطالعات و طرح‌های پژوهشی و آموزشی به امضاء رسید.

 براساس این تفاهم نامه دانشکده محیط زیست و انرژی این واحد با پژوهشکده سوانح طبیعی برای  طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مرتبط و نیز در طرح های پژوهشی، مطالعاتی، آموزشی در حوزه های فنی، مهندسی و مدیریتی با یکدیگر همکاری مشترک خواهند داشت .

همچنین برگزاری و پشتیبانی همایش‌ها، سمینارها، گردهمایی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های علمی تخصصی با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و اسناد و مدارک علمی و کتابخانه‌ای ، آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی ، همکاری در زمینه کرسی های یونسکو از طریق مبادله اساتید ، انتشار کتب، مجلات و مقالات علمی حاصل از نتایج طرح‌های مشترک در زمینه‌های مورد توافق از دیگر موضوعات مورد توجه در این تفاهم نامه بوده است .

شبکه سازی و تبادل اطلاعات ،  اجرای پروژه های پایلوت و کوچک ، بالا بردن اطلاعات علمی و عملی دانشجویان مرتبط در بازدیدهای میدانی ازآزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی و استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه‌های مورد نیاز در مراکز آموزشی، تبادل تجارب و استفاده از توان اساتید و کارشناسان، منابع و اطلاعات علمی،تجهیزات و امکانات از دیگر موضوعات مورد تفاهم میان طرفین بوده است


افتتاحیه کرسی یونسکو با عنوان معلمان؛ یادگیرندگان مادام العمر:

 دکتر مهرمحمدی در افتتاحیه کرسی یونسکو، معلمان؛ یادگیرندگان مادام العمر:

 

به هر میزان که معلم یادگیرنده خوبی است می تواند یاد دهنده خوبی هم باشد

مراسم افتتاح کرسی یونسکو با عنوان"معلمان به مثابه یادگیرندگان مادام العمر" صبح روز 15 شهريور ماه سال 94 در ساعت 9.30 صبح در دانشگاه فرهنگیان با سخنرانی دکتر مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان، دکتر نصیری قیداری رییس کمیسیون ملی یونسکو و دکتر نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شد.

شایان ذکر است پس از برگزاری افتتاحیه اولین نشست کرسی یونسکو در دانشگاه فرهنگیان پیرامون تبیین مفهوم"معلم؛ به منزله یادگیرنده مادام العمر" با  حضور دکتر مهرمحمدی، دکتر نوید ادهم، دکتر ابوالقاسمی، دکتر محب حسینی، دکتر ایمانی، دکتر آل حسینی و دکتر سلطانی برگزار شد.

 

پيوندهاي مفيد

آمار سايت
بازدید این صفحه 120
بازدید کننده امروز 0
بازدید کننده دیروز 0
کل بازدید های سایت 69573
جستجو

طراحی سایت پافکو